Egyéb daganatkezelések
melyeket intervenciós radiológusok végeznek kis tűszúráson át vagy katéteren keresztül...
Szelektív intraarteriális kemoterápia, kemoembolizáció (TACE)
Ezzel a kezeléssel daganatos betegségek bizonyos fajtáin tudunk segíteni. A terápia során vékony katétert vezetünk a daganatot ellátó érbe, majd azon keresztül juttatjuk be a citosztatikus (daganatölő) gyógyszert. Így a beadott szer lényegében csak a kívánt területen hat, az infúziós kemoterápiához mérten elhanyagolható mellékhatással jár. E módszer alkalmazására csak bizonyos daganattípusok esetén, a beteg szigorú előzetes kivizsgálását követően kerülhet sor, megfelelő általános állapot, megfelelő laborparaméterek esetén.
A máj kemoembolizációs kezelésének animációja
Rádiófrekvenciás daganatroncsolás (RFA)
A rádiófrekvenciás kezelés során vékony elektródát szúrunk be a bőrön keresztül a kezelendő daganatba, majd az elektródára elektromos áramot kapcsolva a daganatos sejteket felmelegítjük. A melegítés során 70-100 °C-os hőmérsékletet érünk el az elektróda környezetében, így az ott elhelyezkedő kóros szövetszaporulat teljes egészében elpusztul. A kezelés általában helyi érzéstelenítésben történik, egy napos kórházi ápolást igényel. Ez a módszer csak bizonyos fajtájú, méretű és elhelyezkedésű daganatok esetén alkalmazható sikerrel, így fontos a precíz előzetes kivizsgálás. Leggyakrabban a máj, vese és a tüdő daganatai kezelhetők ezzel a módszerrel.
Ultrahangos felvételek RFA kezelés kapcsán
3 cm-es daganat látható a májban (a két fehér „+” jel között), amelynek rádiófrekvenciás kezelését végeztük.
Látható az elektróda (fehér csík) és a melegítés során csaknem 100 °C-osra felmelegített daganat (fehér folt).
A beavatkozás végén azonnal ellenőrizzük kontrasztanyagos ultrahang vizsgálattal a kezelés hatékonyságát (az elpusztult, vérkeringést nem mutató, így kontrasztanyagot nem halmozó daganatot fekete folt jelzi).